Slnenie áno, ale bez rizika!

Hebká, do bronzova opálená pokožka je pre mnoho ľudí symbolom krásy a zdravia. Kým doteraz sa vyzdvihoval najmä skrášľovací efekt opaľovania, podľa najnovších štúdií slnečný kúpeľ súvisí prekvapivo viac so zdravím. Pretože slnečný vitamín D je pre človeka nenahraditeľný hormón! Len v jeho prítomnosti sa totiž naštartujú životne dôležité biochemické pochody, je doslova pohonnou jednotku nášho organizmu! Podľa najnovších vedeckých poznatkov pri jeho absencii je náš imunitný systém neaktívny, na jeho posilnenie je potrebné doplniť si najskôr vitamín D! Preto využime slnečné lúče na syntézu vitamínu D v našej pokožke! Aj tu však platí pravidlo: všetko s mierou!

 

 

Umenie je opáliť sa, ale pritom sa nespáliť. Naša pleť má totiž pamäť. Negatívne pôsobenie UV žiarenia sa v priebehu života sčítava. Nečakajme preto, kým nám slnko vyrubí nepríjemnú daň, a myslime na prevenciu. Podľa kožných lekárov zdravému opáleniu môžu napomôcť antioxidanty. Prispievajú k udržaniu zdravého stavu pokožky, zvyšujú jej odolnosť voči slnečnému žiareniu a aj tvorbe zhubných novotvarov, viažu nadbytočné voľné radikály.

 

 

Lykopén – liečivá sila ukrytá v paradajkách

 

Kedy s ochranou pred UV žiarením začať? Dva až tri týždne pred plánovaným pobytom na slnku zvýšme prísun prírodných karotenoidov, ktoré chránia kožné bunky pred poškodením ich mitochondriálnej DNA pôsobením slnka či voľných radikálov. Podporujú pigmentáciu, teda produkciu melanínu, ktorý nás chráni pred ostrými jarnými slnečnými lúčmi. Súčasne znižujú riziko rakoviny kože, ktorú nadmierne slnenie môže vyprovokovať. Keďže „zhasínajú” či „lapajú” voľné radikály, označujú sa aj ako tzv. zhasínače či lapače radikálov. Ich najbohatším zdrojom je lykopén, ktorý sa získava z paradajok. Obsah lykopénu sa zvyšuje pri ich tepelnej úprave za prítomnosti tukov. Karotenoidy obsiahnuté v lykopéne sa v nich pri tepelnom spracovaní paradajok rozpúšťajú, čím sa po ich konzumácii zdvojnásobuje až strojnásobuje ich koncentrácia v krvi. Podľa posledných štúdií výskumníkov Harvardovej univerzity vyššia koncentrácia lykopénu v organizme zaručuje nielen účinnú ochranu kože pred UV žiarením, ale môže tiež znížiť riziko niektorých onkologických ochorení. Najpresvedčivejším dôkazom je nedávno potvrdená úloha lykopénu v prevencii onkologických ochorení prostaty. Vedci zistili, že vysoká úroveň lykopénu v krvi pozitívne ovplyvňuje hladinu PSA (prostatického špecifického antigénu). Práve vysoký obsah PSA v krvi je častým sprievodným znakom rakoviny prostaty. Štúdia preukázala tiež kľúčovú úlohu lykopénu pri znížení rizika onkologických ochorení pľúc, kože, prsníkov a žalúdka. Uvádza sa v nej tiež, že lykopén chráni pred rozvojom kardiovaskulárnych ochorení, znižuje hladinu cholesterolu a je dôležitý pre udržanie optimálnej hladiny krvného tlaku. Zároveň poukazuje na jeho priaznivý vplyv na reprodukčnú funkciu u mužov, upozorňuje na antibakteriálne a protiplesňové účinky lykopénu a vyzdvihuje jeho schopnosť zmierniť škodlivé účinky konzumácie alkoholu, tabaku a kávy.

 

 

Ktorá zelenina a ovocie nám ešte lykopén môže dodať?

 

Lykopén sa vyskytuje tiež v šípkach, červenom – vodnom melóne či v červených a ružových grepoch. Tieto potravinové zdroje sú však v porovnaní s paradajkami menej významné.

 

 

Lykopén Jamieson – 2 paradajky v 1 kapsule

 

V prípade nedostatočného príjmu lykopénu v strave sa odporúča jeho suplementácia výživovými doplnkami pripravenými z prírodných zdrojov. Rad antioxidantov v slovenských lekárňach obohatil Lykopén 10 000 μg – paradajkový koncentrát kanadskej firmy Jamieson. Tento jedinečný antioxidant sa pripravuje priamo z extraktu špeciálne vyšľachtených paradajok. Koncentrácia prírodných zložiek v jednej kapsule sa rovná ich obsahu v dvoch zrelých paradajkách. Pomáha znižovať riziko infarktu a chráni kožu a cievny systém pred škodlivými účinkami UV žiarenia – aktivizuje regeneráciu buniek a priaznivo pôsobí na tkanivá a sliznice. Zabezpečuje ochranu pri ochoreniach srdca a ciev, prostaty, prsníkov, žalúdka. Prípravok je vhodným podporným prostriedkom prevencie zhubných ochorení prostaty, pľúc, prsníkov, žalúdka, kože. Zvyšuje imunitu, posilňuje organizmus. Vyrába sa s použitím procesu 360 Pure – 360 testov kvality, ktoré zaručujú vysledovateľnosť a spoľahlivosť surovín, bezpečnosť výrobku, jeho vysokú účinnosť a maximálnu klinickú čistotu. Neobsahuje konzervačné látky, farbivá, cukry, chemické prísady či potenciálne alergény.

 

 

Chránia aj oči

 

Medzi účinné lapače voľných radikálov patria i ďalšie karotenoidy – betakarotén, luteín či zeaxantín. Z doplnkov výživy s ich zastúpením je vhodné pred vystavením sa slnku siahnuť po extrakte z čučoriedok Billbery s obsahom betakaroténu či po Luteíne so zeaxantínom. Chránia oči pred slnečným žiarením i nečistotami z ovzdušia. Zamedzuje poškodeniu sietnice, tzv. makulárnej degenerácii. Luteín poskytuje ochranu pred prasknutím rohovky a vysychaním šošovky, a tým zamedzuje vzniku sivého zákalu.

 

 

Účinná prevencia aj s ďalšími vitamínmi na leto!

 

Organizmu pre zdravé opálenie dožičme tiež vitamíny C, D a E, selén i ďalšie antioxidanty.

 

Vitamín C – kyselina askorbová je najbežnejším kožným antioxidantom – „lapačom”, ktorý neutralizuje voľné radikály vznikajúce pri chemických reakciách prebiehajúcich v koži. Podľa posledných výskumov NT-OX: jedinečný antioxidačný komplex s obsahom lykopénu O dôkladnú ochranu nášho organizmu pred spálením sa postará aj najkompletnejší antioxidačný multivitamín NT-OX, ktorého špeciálne zloženie tvorí „rafinovaný tím“ vitamínov – A, C, E, betakarotén, selén, lykopén, luteín, extrakt zo semien hrozna a zeleného čaju. Tie sa vzájomne podporujú v boji proti voľným radikálom a súčasne vďaka obsahu lykopénu, karoténu a luteínu chránia zrak pred účinkami slnečného žiarenia. uskutočnených Americkou dermatologickou akadémiou už minimálna expozícia UV žiarenia znižuje obsah vitamínu C v koži až o 30 percent!

 

Vitamín E – má podobné účinky ako vitamín C. Skladá sa z látok nazývaných tokoferoly – chemicky najaktívnejší je alfatokoferol. Nielenže chráni bunečné membrány a predchádza poškodeniu enzýmov v nich obsiahnutých, ale napomáha aj regenerácii buniek a spomaleniu starnutia. Zastavuje zároveň tvorbu karcinogénnych buniek.

 

Selén – je stopový prvok, ktorý najúčinnejšie pôsobí spolu s betakaroténom a vitamínom E. Oba chránia telo pred predčasným starnutím a udržujú mladistvú elasticitu tkanív. Brzdí tiež vznik kožných ochorení. Podľa možnosti si vyberme vitamíny získané z prírodných zdrojov, vyrábané najmodernejším biotechnologickým procesom, ktorý biologicky aktívne látky chemicky nemení a nezbavuje ich prirodzených vlastností. Osvedčené sú kanadské vitamíny Jamieson v cenovo výhodných rodinných baleniach. Vďaka použitiu vysokokvalitných technológií a kontrolných testov kvality, v súlade s programom 360 Pure, čo je 360 krokov kontroly kvality, prináša spoločnosť Jamieson najbezpečnejšiu, najčistejšiu a najefektívnejšiu výrobu prírodných výživových doplnkov.

 

 

NT-OX: jedinečný antioxidačný komplex s obsahom lykopénu

 

O dôkladnú ochranu nášho organizmu pred spálením sa postará aj najkompletnejší antioxidačný multivitamín NT-OX, ktorého špeciálne zloženie tvorí „rafinovaný tím“ vitamínov – A, C, E, betakarotén, selén, lykopén, luteín, extrakt zo semien hrozna a zeleného čaju. Tie sa vzájomne podporujú v boji proti voľným radikálom a súčasne vďaka obsahu lykopénu, karoténu a luteínu chránia zrak pred účinkami slnečného žiarenia.

 

 

www.jamieson.sk

 

 

Patrí do vydania: 
Máj 2015